Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Edukacja poprzez zabawę

Data publikacji 18.01.2019

Inspektor do spraw Profilaktyki Społecznej i Nieletnich z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem spotkała się z dziećmi w Szkole Podstawowej w Wysokiem Mazowieckiem,Bruszewie i Szepietowie. Prelegentka rozmawiała o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku oraz o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych uczestników.

Dbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii jest dla policjantów zimowym priorytetem. W związku ze zbliżającym się czasem zimowego wypoczynku, profilaktycy z wysokomazowieckiej Policji odwiedzają dzieci i młodzież w szkołach podstawowych na terenie powiatu, w ramach programu profilaktycznego pod nazwą "Feryjne Pogotowie Bezpieczeństwa". Inspektor do spraw Profilaktyki Społecznej i Nieletnich z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem podczas prelekcji rozmawia o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku, radzi również jak unikać zagrożeń oraz jak nie doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji. Przypomina między innymi zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz mówi o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych, którzy poruszają się po drodze poza terenem zabudowanym po zmierzchu. Zachęca do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Wspólnie z dziećmi rozwiązuje rebusy i zagadki o tematyce bezpieczeństwa w czasie zimowego odpoczynku. Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów.

Wysokomazowiecka "drogówka" realizuje również zadania profilaktyczno-informacyjne pod nazwą "Dojedź(MY) bezpiecznie do celu" oraz "Bezpieczny PAS(ażer)".

Celem akcji jest uświadomienie mieszkańcom, że zarówno kierujący jak i pasażerowie powinni stosować się do zasad i warunków wynikających ze specyfiki podróżowania. Prowadzone działania skierowane są do kierujących pojazdami w transporcie zbiorowym i indywidualnym oraz pasażerów. Dotyczą one m.in.:

  • właściwego przygotowania pojazdu do drogi, jego stanu technicznego, zabezpieczenia przewożonego sprzętu, stosowania pasów bezpieczeństwa, fotelików bezpieczeństwa i innych urządzeń przytrzymujących;

  • dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze (atmosferycznych, związanych
    z natężeniem ruchu czy innymi utrudnieniami…);

  •  zagrożeń wynikających z rozproszenia uwagi podczas kierowania pojazdem, wpływu zachowań pasażera na bezpieczeństwo podczas jazdy, kształtowania właściwych postaw kierujących oraz pasażerów.

  • kreowania życzliwych postaw na drodze oraz wzmacniania poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony