Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon rowerowy w pełni - zadbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze

Data publikacji 05.04.2018

Wspaniała pogada i warunki drogowe sprzyjają rowerowym wycieczkom. Jednak nadrzędnym celem powinno być nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, rowerzysta w konfrontacji z samochodem nie ma szans.

Jazda rowerem daje wiele przyjemności, dwa koła stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. W miejskich korkach okazuje się niezastąpiony, na wycieczkach staje się formą rozrywki i pomaga zachować formę.

Jednak w urokach rowerowej jazdy nie może zabraknąć miejsca na bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek. Chwila nieuwagi, roztargnienie czy łamanie przepisów ruchu drogowego mogą doprowadzić do tragedii. Z rowerów bardzo często korzystają ludzie starsi, porozmawiajmy z nimi. Upewnijmy się czy są bezpieczni, przypomnijmy im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwróćmy także uwagę na stale rosnącą liczbę samochodów poruszających się po drogach.

Kierowcy samochodów, zwłaszcza tych największych, gdy widzą na drodze rowerzystę, również powinni zachować szczególną ostrożność. Często zbyt mała odległość i duża prędkość przy wyprzedzaniu cyklisty powoduje, że traci on równowagę, w takich sytuacjach o tragedię nie trudno.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzajemny szacunek, z pewnością pomoże nam wszystkim bezpiecznie dojechać do celu.

Rowerzysto pamiętaj!

• Na przejściu dla pieszych kierowca spodziewa się obiektu poruszającego się z prędkością pieszego. Wjeżdżając na rowerze na przejście dla pieszych nie tylko łamiemy przepisy, ale narażamy się na to, że kierowca nas w porę nie zauważy.


• Oświetlenie, to nie tylko obowiązkowe wyposażenie roweru, to także szansa, że zostaniemy dostrzeżeni przez kierowcę odpowiednio wcześnie, a nie wtedy gdy jest za późno na hamowanie.


• Nie należy bezgranicznie wierzyć w posiadanie pierwszeństwa przejazdu. Lepiej zachować rozwagę przy przejeżdżaniu przez przejazd dla rowerzystów niż narazić się na obrażenia ciała w kontakcie z pojazdem.


• Rowerzysta może korzystać z pobocza lub jezdni tylko w razie braku drogi dla rowerów.


• Kask, mimo że nie jest obowiązkowy, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo urazu podczas kolizji lub upadku z roweru.