BEZPIECZNE PODRÓŻOWANIE ROWEREM W POWIECIE WYSOKOMAZOWIECKIEM - Aktualności - KPP Wysokie Mazowieckie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

BEZPIECZNE PODRÓŻOWANIE ROWEREM W POWIECIE WYSOKOMAZOWIECKIEM

Data publikacji 19.04.2018

Wysokomazowieccy policjanci realizując założenia "Wojewódzkiego Programu Działań Policji na rzecz Bezpieczeństwa Rowerzystów" przeprowadzili działania profilaktyczne z myślą o użytkownikach jednośladów, które mają na celu popularyzację zasad bezpiecznego poruszania się na drogach. Kierujący rowerem jest jednym z uczestników ruchu drogowego najbardziej narażonym na skutki zdarzeń drogowych.

Wysokomazowieccy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego realizując założenia "Wojewódzkiego Programu Działań Policji na rzecz Bezpieczeństwa Rowerzystów", a także mając na uwadze rozpoczynający się "sezon rowerowy" przeprowadzą działania profilaktyczne z myślą o użytkownikach jednośladów. Dzisiaj spotkali się z grupą rowerzystów w Wysokiem Mazowieckiem. Tego typu działania mają na celu popularyzację zasad bezpiecznego poruszania się na drogach, oraz świadomego unikania zagrożeń. Policjanci poprzez takie przedsięwzięcia pragną zaapelować do rowerzystów o rozsądek, wyobraźnię  i odpowiedzialność na drodze, a do kierujących pojazdami o zwrócenie szczególnej uwagi na rowerzystów. Wszystko po to, aby zdarzeń z ich udziałem było jak najmniej. W dzisiejszych działaniach "Bezpiecznie podróżowanie rowerem" policjanci apelowali do miłośników jednośladów o konieczności używania odblasków, które mają duży wpływ na ich widoczność na drodze oraz o użytkowanie rowerów wyposażonych we wszystkie elementy niezbędne do bezpiecznej jazdy. Aby rower był bezpieczny, niezbędne są sprawnie działające hamulce , czerwone świtało odblaskowe umieszczone z tylu, białe z przodu  i oczywiście dzwonek. Policjanci przypominali, że mimo tego, iż przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku korzystania przez rowerzystów z kasków ochronnych , warto ich używać. Zakładając kask chronimy głowę przed groźnymi urazami. Niebezpieczna jest także jazda w słuchawkach. Nie słysząc co się wokół nas dzieje, możemy nie być w stanie w porę zareagować. Stan techniczny roweru, a zwłaszcza wyposażenie  w światła, ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowników. W czasie złej widoczności rower bez świateł „ginie” w ciemnościach.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy tak naprawdę od każdego z nas. Wystarczy chwila nieuwagi czy rozkojarzenia, aby doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi zachowywać się odpowiedzialnie, gdyż błędy popełnione na drodze  mogą kosztować kogoś życie czy zdrowie.