NIE! - dla niebezpiecznych zachowań na drodze - Aktualności - KPP Wysokie Mazowieckie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

NIE! - dla niebezpiecznych zachowań na drodze

Data publikacji 01.09.2017

Mundurowi  apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do poważnych i niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale i życie.

Kierowco!

W tym trudnym zbliżającym się jesiennym okresie zachowaj maksimum ostrożności:

zwalniaj i zatrzymuj się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia;

nie wyprzedzaj i nie omijaj innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia;

nie zjeżdżaj nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej;

jedź z dozwoloną i dostosowaną do warunków drogowych prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

Rowerzysto!

W warunkach złej widoczności bardzo dużą rolę odegra właściwe oświetlenie jednośladu. Policjanci przypominają, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. W sytuacji ograniczonej widoczności światła należy włączyć.

Pieszy!

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak samo jak kierowca, musi być skoncentrowany i dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania, tzn. zdawać sobie sprawę, że prowadzący auto może go nie zauważyć lub nie ustąpić mu pierwszeństwa. Bezpieczeństwo pieszych w dużej mierze jednak zależy od nich samych. Często do wypadków, w których biorą udział piesi dochodzi na przejściach lub poboczach. Bardzo niebezpieczne jest także przebieganie przez jezdnię. Wielokrotnie osoby te na skutek zdarzenia doznają ciężkich obrażeń, a w niektórych przypadkach nawet giną na miejscu.

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci apelują do pieszych o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

żeby widzieć nadjeżdżający z przeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodź tylko lewą stroną drogi;

przez jezdnię przechodź w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowaj szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegaj gwałtownie na jezdnię;

  zaopatrz się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory odzieży powodują, że kierowca widzi pieszego dopiero w ostatnim momencie.

Jeśli stałeś się ofiarą zdarzenia drogowego lub jego świadkiem, poinformuj natychmiast Policję, dzwoniąc pod numer 997 lub 112. Nie zacieraj śladów i staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia, mogących pomóc policjantom w wyjaśnieniu okoliczności. Liczymy na  Twoją pomoc i zrozumienie.

źródło – oficer prasowy KPP w Wysokiem Mazowieckiem