Policjanci z myślą o bezpieczeństwie pieszych. - 2015 - KPP Wysokie Mazowieckie

Policjanci z myślą o bezpieczeństwie pieszych.

Data publikacji 17.12.2014

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego wysokomazowieccy policjanci prowadzili działania "Pieszy" w ramach których rozdawali elementy odblaskowe.

Wczoraj funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem w ramach realizowanych działań „Pieszy” rozdawali elementy odblaskowe mieszkańcom powiatu jednocześnie przypominając o zmianie przepisów Ustawy o Ruchu Drogowym mówiących o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków. Dzieje się często dlatego, że nie są widoczni na drodze. By uniknąć tego rodzaju zdarzeń należy być ostrożnym i pamiętać o obowiązku używania odblasków. Używanie elementów odblaskowych powoduje, że piesi po zmroku są znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet, jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które takich elementów nie posiadają. Kierowca widząc światło odbijające się od odblasku, zareaguje szybciej by zmniejszyć prędkość i bezpiecznie ominąć pieszego. Elementy odblaskowe są dostępne w bardzo różnej formie: zawieszki, opaski, kamizelki oraz naszywki na kurtkach czy obuwiu. Często to właśnie osoby dorosłe dają przykład dzieciom do naśladowania.